|
24. Syyskuuta on pimeä päivä maailman nykyhistoriassa
Neljä vuotta sitten 24. syyskuuta rikollinen Bushin hallinto julisti sodan Irakia vastaan, Irakin kansa joka oli kärsinyt pitkään talouspakotteista tuomittiin kärsimään toisesta katastrofista.
Irakin kansaa pommitettiin ja maata poltettiin ja tuhottiin väärien väitteiden perusteella, kuten Saddam Husseinin joukkotuhoaseiden tuhoaminen. Bushin hyökkäys Irakia vastaan sillä väitteellä, että kansa vapautetaan diktaattorin vallan alta, mutta jolloin todellisuudessa riistettiin yli 25 miljoonan ihmisen perusoikeuksia. Maan koulut ja sairaalat poltettiin ja tuhottiin kaikki mitä oli jäljellä yhteiskunnassa.
Ei ollut vaikea arvata miehityksen katastrofaalisia seuraamuksia. Se oli aivan selvä kaikille, että Irakista tulee sodan kenttä, jossa maailman terrorismi siis Amerikkalaisten terrorismi ja Islamistien terrorismi vahvistuvat ja heidän väliset taistelut kovenevat. Amerikan hallintokin oli tietoinen siitä, että sota Irakia vastaan vahvistaa Islamistien terrorismia.
Uuden maailmanjärjestön ylläpitäminen ei ole USA:lle helppoa, koska se tarvitsee sotaa ja kriisiä maailmassa jotta syntyy konflikteja ja siten antaa mahdollisuuden hyökätä, että USA:n mahdollisuudet olla maailmanpoliisi säilyisi. Sota Irakia vastaan oli yksi vaihtoehtoa USA:lle olla maailman johtaja ja manipuloida sitä.
Tämän sodan ja miehityksen seurauksena on se, että tänään Irakin yhteiskunta on romahtanut ja terroristijärjestöt ovat vahvasti liikkeellä. Jos haluamme muuttaa nyky- Irakin tilannetta meidän täytyy vaatia miehityksen lopettamista ja liittolaisten joukkojen poistamista Irakista. Tämä on ainoa keino jotta Irakin kansa voi päästä pois nykyisestä pimeästä tilanteesta.
USA:n sota ja miehitys Irakissa ei pelkästään koskee Irakilaisia vaan koko maailma kärsii sodasta ja epävakaasta ilmapiiristä. Ei missään ole enää turvallista. Jos maailma ei estä USA:n miehitystä ja sen sotaa Irakissa, Palestiinassa jne.. niin ei ole mahdollista taata turvallista tulevaisuutta meidän seuraaville sukupolville.
Tehkäämme 24. Syykuuta päivä, jolloin sanomme EI kaikille epäinhimillisille poliittisille keinoille kuten sota ja miehitys Irakia vastaan.
Alas USA:n terrorismi!
Ei Amerikan
miehitykselle Irakissa! |